Konsekwencje pracy siedzącej przy komputerze

Głównym problemem osób pracujących przy komputerze są dolegliwości bólowe pleców oraz schorzenia kręgosłupa. Krążki międzykręgowe wraz z wiekiem stają się coraz bardziej podatne na uszkodzenia wywołane działającymi na nie siłami. Z jednej strony wpływa na to zwiększająca się masa ciała, z drugiej z kolei zmniejszona wytrzymałość mechaniczna krążków i upośledzona zdolność do ich regeneracji. Właśnie dlatego tak ważne jest, by odpowiednio zadbać o nasz kręgosłup.

Dobór odpowiedniego fotela

Największy wpływ na nasz kręgosłup ma pozycja w jakiej pracujemy. W zwykłych fotelach biurowych obciążenie kręgosłupa jest bardzo duże. Dlatego właśnie podjęliśmy się zadania zaprojektowania i wykonania całej linii foteli, które mają za zadanie odciążyć kręgosłup, dać odrobinę wytchnienia w czasie korzystania z laptopa/komputera.

Znane szczególnie z foteli biurowych wszystkie próby podtrzymania kręgosłupa w pozycji pionowej nie dadzą takich efektów jak odpowiednie jednoczesne pochylenie oparcia, siedziska, podnóżka a co najważniejsze pulpitu przy zachowaniu odpowiednich wysokości pulpitu i stoliczka na myszkę względem podłokietników tak aby kręgosłup i nadgarstki czuły się komfortowo. Nasze fotele pozwalają wypoczywać i pracować jednocześnie, dzięki czemu są to wydajne urządzenia i pozwalają zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy przeznaczanego na doprowadzanie do ładu własnego kręgosłupa (ćwiczenia, masaże, lekarze, pseudolekarze).

O czym jeszcze warto pamiętać?

 Przy ciągłej pracy siedzącej należy zadbać o:

  • codzienną dawkę aktywności fizycznej;
  • zbilansowaną dietę;
  • badania kontrolne (głównie dotyczące poziomu cholesterolu i glukozy).

Podstawą profilaktyki wielu schorzeń jest zdrowa dieta. Osoby długotrwale siedzące powinny ograniczyć spożycie soli, alkoholu, tłuszczów zwierzęcych czy napojów gazowanych. Dzienna podaż kalorii nie powinna również przekraczać zapotrzebowania, które łatwo można wyliczyć korzystając ze specjalnych kalkulatorów czy wzorów. Ważne jest także dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości wody.

Aktywność fizyczną można wprowadzać w różnych porach dnia. Może to być korzystanie ze schodów zamiast z windy, przybycie do miejsca pracy na nogach lub rowerem zamiast samochodem lub aktywne hobby po pracy (rower, jogging, siłownia, basen).

Dodatkowo warto w pracy co godzinę wstać i wykonać kilka prostych ćwiczeń, aby rozruszać stawy i poprawić krążenie krwi.